Με αφορμή την επέτειο της Επανάστασης του 1821, μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης του σχολείου μας εργάστηκαν για τη δημιουργία ερωτήσεων κουίζ με θέμα την Ελληνική Επανάσταση.

Η συμπλήρωση του κουίζ πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εκπαιδευτικού εργαστηρίου που διοργανώθηκε στις 22 Μαρτίου, ημέρα σχολικής εορτής, από τα ίδια τα παιδιά ανά σχολικό τμήμα. Κάθε τμήμα χωρίστηκε σε μικρές ομάδες των 4-5 μαθητριών/των και κλήθηκε να απαντήσει στις 20 ερωτήσεις που είχαν προκύψει από τη συλλογική εργασία των παιδιών ανά τμήμα τις προηγούμενες ημέρες.

Για όποιον/α επιθυμεί να τσεκάρει τις γνώσεις του/της, το κουίζ είναι διαθέσιμο εδώ.

Το εργαστήριο ολοκληρώθηκε με βιωματική δραστηριότητα σε μικρές ομάδες με θέμα την ατομική και τη συλλογική κινητοποίηση για την “απελευθέρωσή” μας στη σύγχρονη εποχή.

Όλες οι παραπάνω δράσεις πραγματοποιήθηκαν υπό τον συντονισμό και με την καθοδήγηση ομάδας εκπαιδευτικών του σχολείου μας που εργάστηκαν μαζί με τα παιδιά για τον σκοπό αυτό.