Η ειδικότητα που λειτουργεί στο σχολείο μας είναι αυτή του Βοηθού βρεφονηπιοκόμου

Περιγραφή Επαγγέλματος

Παλαιότερα κυριαρχούσε η άποψη πως για να ασχοληθεί κάποιος με τον τομέα της προσχολικής εκπαίδευσης αρκούσε να διαθέτει τα χαρακτηριστικά μιας καλής μητέρας. Στις μέρες μας η άποψη αυτή έχει καταρριφθεί, καθώς η προσχολική εκπαίδευση συνδέεται άμεσα με τη μετέπειτα σχολική επιτυχία του παιδιού.

ΣΕΠΑΛ Πάρου Υγεία-Πρόνοιακοπός της είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του νηπίου (κινητική,συναισθηματική, νοητική, κοινωνική), μέσα από κατάλληλα σχεδιασμένα εκπαιδευτικά προγράμματα που στοχεύουν στην ολιστική προσέγγιση της γνώσης. Η γνώση δεν μεταβιβάζεται  από τον εκπαιδευτικό στον μαθητή, αλλά οικοδομείται από αυτόν μέσα από την ενεργό συμμετοχή του.  Ένας βρεφονηπιοκόμος θα πρέπει να προκαλεί το ενδιαφέρον των παιδιών για μάθηση, να προάγει τη γνώση, την κατανόηση καθώς και την ανάπτυξη  δεξιοτήτων, στάσεων και αξιών.  Δίνει την ευκαιρία στα νήπια να χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους και να συνεχίζουν να μαθαίνουν διαρκώς, προάγοντας την αναζήτηση, την αιτιολόγηση, την κριτική σκέψη, την λήψη αποφάσεων, τη λύση προβλημάτων. Ο απόφοιτος της ειδικότητας με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά είναι ικανός για τον σχεδιασμό κατάλληλων εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Πάντοτε με την εποπτεία του βρεφονηπιοκόμου, παρέχει την πλήρη φροντίδα, εκπαίδευση και δημιουργική απασχόληση  παιδιών από 40 ημερών μέχρι και την πρώτη σχολική ηλικία. Προωθεί κλίμα εμπιστοσύνης και  συνεργασίας με τους γονείς / κηδεμόνες, δίνοντας συμβουλές και κατευθύνσεις για τη σωστή ανάπτυξη και διαπαιδαγώγηση των νηπίων. Εφαρμόζει πρώτες βοήθειες, όποτε αυτές κριθούν απαραίτητες. Στα πλαίσια της ολιστικής ανάπτυξης των παιδιών συνεργάζεται με ειδικούς επιστήμονες, όπως ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, λογοθεραπευτές, ειδικούς παιδαγωγούς.

Πού μπορεί να εργαστεί ένας βοηθός βρεφονηπιοκόμου :ΕΠΑΛ Πάρου Υγεία-Πρόνοια

Σε βρεφονηπιακούς σταθμούς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, Μαιευτικές κλινικές στο τμήμα φροντίδας νεογνών, Κατασκηνώσεις, Κέντρα δημιουργικής απασχόλησης αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματίας, αναλαμβάνοντας τη φροντίδα και την αγωγή βρεφών και μικρών παιδιών στο σπίτι.