Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Ηλεκτρονικής/ Εργαστήρια

Εργαστήριο Οπτικό Ακουστικών Συστημάτων

Υποστηρίζει τη διδακτέα ύλη των μαθημάτων που σχετίζονται με:

1. εφαρμογές τηλεπικοινωνιών
  2. οπτικοακουστικά συστήματα
  3. κεραίες
  4. ηλεκτρικές μετρήσεις
  5. επεξεργασία ήχου και εικόνας

Στον εξοπλισμό του εργαστηρίου περιλαμβάνονται:

• Εξοπλισμός για μελέτη ηχητικών και οπτικών συστημάτων όπως μικρόφωνα, μίκτες, ενισχυτές και ηχεία
  • Εκπαιδευτική διάταξη πομπού και δέκτη ραδιοφώνων ΑΜ και FM
  • Σύστημα δορυφορικής λήψης και κεντρικής εγκατάστασης κεραίας.
  • Εκπαιδευτική διάταξη δέκτη τηλεόρασης
  • Εκπαιδευτική διάταξη video
  • Εκπαιδευτική διάταξη DVD-player
  • Εξοπλισμός για την παραγωγή και επεξεργασία βίντεο όπως βιντεοκάμερες, συστήματα καμερών ασφάλειας ειδικά προγράμματα στον Η/Υ

Εργαστήριο Υπολογιστικών Συστημάτων Και Δικτύων

Το Εργαστήριο Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων υποστηρίζει τη διδακτέα ύλη των μαθημάτων που σχετίζονται:

1. Σχεδιασμό και εγκατάσταση δικτύων υπολογιστών
  2. Ψηφιακά και αναλογικα ηλεκτρονικά
  3. Συντήρηση Η/Υ και περιφερειακά
  4. Προγραμματισμό Η/Υ
  5. Εφαρμογές σχεδίασης με Η/Υ
  6. Αυτοματισμούς

• Δίκτυο υπολογιστών με πρόσβαση στο Internet
  • Ρομπότ
  • Εργαλεία και υλικά για κατασκευή δικτύων
  • Βασικά όργανα μετρήσεων και τροφοδοσίας.(γεννήτριες συναρτήσεων, πολύμετρα, τρφοδοτικά).
  • Συστήματα προγραμματισμού και εξομοίωσης μικροελεγκτών.
  • Συσκευή PLC

Εργαστήριο Μετρήσεων

Είναι προσαρμοσμένο στα νέα δεδομένα και έχει στόχο να αποκτήσει ο μαθητής τις απαραίτητες γνώσεις γενικών και ψηφιακών ηλεκτρονικών ώστε:

1. Να γνωρίζει τις αρχές λειτουργίας των βασικών ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και να μπορεί να σχεδιάζει απλά ηλεκτρονικά κυκλώματα.
  2. Να μπορεί να προσεγγίσει εργαστηριακά τα ποιοτικά και ποσοτικά χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων ως επί μέρους στοιχείων των διατάξεων της ηλεκτρονικής.
  3. Να ασκηθεί στην παρατήρηση, περιγραφή, ερμηνεία και πρόβλεψη της συμπεριφοράς ενός εξαρτήματος.
  4. Να καλλιεργήσει δεξιότητες για την αντιμετώπιση πρακτικών προβλημάτων, αναπτύσσοντας κριτική σκέψη, δημιουργική φαντασία -διαμέσου της αντικειμενικής γνώσης- και ικανότητα επικοινωνίας σε ειδικά και γενικά θέματα.
  5. Να κατανοήσει τον κεντρικό ρόλο της ηλεκτρονικής τεχνολογίας στην ανάπτυξη των άλλων επιστημών και τεχνολογιών διαμέσου της αλληλεξάρτησης τους, με σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας ζωής και των οικονομικών μεγεθών εταιριών και χωρών. -->

Στον εξοπλισμό του εργαστηρίου περιλαμβάνονται:

• Εργαστηριακοί πάγκοι εξοπλισμένοι με τα βασικά όργανα μετρήσεων και τροφοδοσίας.
  • Βασικά όργανα μετρήσεων και τροφοδοσίας (γεννήτριες συναρτήσεων, πολύμετρα, τροφοδοτικά).
  • Εξειδικευμένα όργανα μετρήσεων και τροφοδοσίας (παλμογράφοι, πεδιόμετρα, γεννήτριες υψηλών συχνοτήτων).
  • Εργαλεία και υλικά για ηλεκτρονικές κατασκευές
  • Μονάδα συναγερμού

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία