Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Δραστηριότητες / Ημερίδες

Ημερίδα αυτοδιαχείρισης ΕΠΑΛ ΠΑΡΟΥ

Στις 3/12/2012 εμείς οι πενήντα εννιά που ήμαστε όλοι υπέροχοι, δηλαδή το 15 μελές του σχολείου μας, τα 5 μελή μας, 10 εθελοντές καθηγητές και η κ. Χρυσαυγή Κανελλοπούλου (κέντρο πρόληψης Κυκλάδων «Θησέας»), συναντηθήκαμε σε μια ημερίδα με θέμα : αυτοδιαχείριση στη σχολική κοινότητα.

Καταλήξαμε ότι για μας αυτοδιαχείριση είναι:

• Να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε μόνοι μας στις συνθήκες της ζωής
  • Να μπορούμε να διαχειριζόμαστε διάφορες καταστάσεις.
  • Να έχουμε την ευθύνη μας στα χέρια μας.
  • Να βρίσκουμε λύσεις και να παίρνουμε πρωτοβουλίες χωρίς να μας τις επιβάλουν άλλοι.
  • Να λύνουμε προβλήματα που υπάρχουν
  • Να διαχειριζόμαστε οποιοδήποτε θέμα, όλοι μαζί αλλά και ατομικά, ανάλογα με το τι χρειάζεται.
  • Εντέλει να μπορούμε να διαχειριζόμαστε αποτελεσματικά τον ίδιο μας τον εαυτό.

Βιωματικά δουλέψαμε πάνω σε τρεις άξονες:

• Σχολικός προαύλιος χώρος
  • Σχολική τάξη
  • Εκδηλώσεις - εκδρομές

Από αυτή μας τη συνάντηση δημιουργήθηκαν δύο ομάδες δουλειάς:

Μια που ασχολείται δημιουργικά με τον προαύλιο χώρο και τη σχολική τάξη και μια που ασχολείται με εκδηλώσεις, εκδρομές, εκθέσεις, καλλιτεχνικά.

Και οι δύο αυτές ομάδες πλαισιώνονται εν δυνάμει από όλους τους μαθητές και καθηγητές του σχολείου.

Δράσεις αυτών των ομάδων είναι:

• Έκθεση φωτογραφίας
  • Ξύλινα παγκάκια
  • Πίνακας ανακοινώσεων
  • Εσωτερική διακόσμηση
  • Σήμανση εργαστηρίων
  • Μεταφορά μικροφωνικής εγκατάστασης σε προσβάσιμο για τους μαθητές χώρο, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά από τους μαθητές

Περιμένουμε απόψεις , σχόλια , προτάσεις σας που θα βοηθήσουν πολύ να φτιάξουμε όλοι μαζί τα μελλοντικά μας σχέδια!!

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία