Αρχική seperator Πρόγραμμα seperator Νέα separator Επικοινωνία

Αρχική / Σχολείο / Ιστορικό

Το σχολείο μας ιδρύθηκε και λειτούργησε πρώτη φορά το σχολικό έτος 1993-1994 ως Τεχνικό Λύκειο ( ΤΕ.Λ ) με 4 τομείς ( Ηλεκτρολογικό, Ηλεκτρονικό, Πληροφορικής και Οικονομίας & Διοίκησης ). Από το 1998 και μετά λειτούργησε ως Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο (Τ.Ε.Ε. ) και από το σχολικό έτος 2006-2007 μέχρι σήμερα ως Επαγγελματικό Λύκειο ( ΕΠΑ.Λ. ).

Ο αριθμός των τομέων που λειτουργούν σήμερα είναι 8 και οι ειδικότητες στην Γ΄ τάξη 11. Στους παραπάνω αναφερθέντες τομείς έχουν προστεθεί οι τομείς Μηχανολογικός, Οχημάτων, Δομικών Έργων & Υγείας-Πρόνοιας .

Τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του συστεγαζόταν με το Γενικό Λύκειο Πάρου. Από το 2000 έως το 2008 λειτουργούσε σε ενοικιαζόμενο χώρο στην περιοχή Κλήματα Παροικίας. Από τον Σεπτέμβριο του 2008 και μετά λειτουργεί σε καινούργιο ιδιόκτητο κτίριο στο Λιαροκόπι Παροικίας. Το νέο κτίριο, είναι ένα από τα μεγαλύτερα και τα πιο σύγχρονα σχολικά κτίρια των Κυκλάδων.

Διαθέτει μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσες προβολών, εργαστήρια υπολογιστών, εργαστήριο φυσικών επιστημών, βιβλιοθήκη, μεγάλους υπαίθριους χώρους άθλησης με γήπεδα μπάσκετ, βόλεϊ κ.λπ.

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία