Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Πληροφορικής / Εργασίες Μαθητών

Εργασίες σχολικού έτους 2016-2017

Οι μαθητές της Γ' τάξης του τομέα Πληροφορικής, στα πλαίσια του μαθήματος «Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό»,  εξοικειώθηκαν με τον αντικειμενοστρεφή προγραμματισμό μέσα από το περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών του GreenFoot.  Τα παιχνίδια δημιουργήθηκαν από τους πειραματισμούς πάνω στο περιβάλλον του GreenFoot.

, Θαλασσινός Σταύρος

, Κεχαγιάς Δημήτρης - Πιβοβάρζικ Πάτρικ

Μαθήτριες της B' τάξης του τομέα Πληροφορικής, στα πλαίσια του μαθήματος «Σχεδίαση και Ανάπτυξη Ιστοτόπων» ανέπτυξαν έναν ιστότοπο για τη μόδα. Πλοηγηθείτε στο διαδικτυακό τόπο και ενημερωθείτε για τα διαφορετικά στυλ ντυσίματος. Δείτε προτάσεις σχετικά με το πώς μπορείτε να φτιάξετε το στυλ σας!

, Μούκα Ελίνα - Μουρλά Ελένη

Εργασίες σχολικού έτους 2015-2016

Σχεδίαση Ιστοτόπων

Στα πλαίσια του μαθήματος "Σχεδιάση και ανάπτυξη ιστοτόπων", δημιουργήθηκαν δικτυακοί τόποι από τους μαθητές του τομέα. Η σχεδίαση των δικτυακών τόπων πραγματοποιήθηκε με χρήση free css-templates. Απολαύστε τους!!!

Θαλασσινός Στάυρος

Καραγκούνης Ανδρέας

Κεχαγιάς Δημήτρης

Λαουράκη Μαρουσώ

Πιβοβάρζικ Πάτρικ

Ρούσου Μαρουσώ

Στεφανίδης Ιωσήφ

Εργασίες σχολικού έτους 2012-2013

Δημιουργία ηλεκτρονικού παιχνιδιού

Στα πλαίσια του μαθήματος Οπτικού Προγραμματισμού οι μαθητές δημιούργησαν ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι. Για την υλοποίηση και προγραμματισμό χρησιμοποιήθηκε το περιβάλλον ανάπτυξης παιχνιδιών .
Κατεβάστε το παιχνίδι σε εκτελέσιμη μορφή (exe) για Windows.

Μαθητές: Μοσχούλα Αμπού Αμάσα, Νικόλ Κρητικού, Μαριάννα Μακρυωνίτη, Λίνο Μούκα, Αρσεμόνα Τζάτζο

Υπεύθυνος καθηγητής:Μπουσίου Θεόδωρος

Σχεδίαση Δικτυακών τόπων

Στα πλαίσια του μαθήματος "προγραμματιστικά εργαλεία για το διαδίκτυο", δημιουργήθηκαν δικτυακοί τόποι για επιχειρήσεις της Πάρου. Η σχεδίαση των δικτυακών τόπων πραγματοποιήθηκε με χρήση free css-templates

Μαθητές: Ρωμύλος Χονδρογιωργάκης, Μάνος Σιφναίος

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αναστασοπούλου Ειρήνη

Δημιουργία διαδικτυακής εφαρμογή (web app)

Στα πλαίσια του μαθήματος Βάσεις Δεδομένων οι μαθητές δημιούργησαν μια διαδικτυακή εφαρμογή, ένα μίνι τουριστικό οδηγό της Πάρου. Η εφαρμογή σχεδιάστηκε με κριτήριο την βέλτιστη χρήση σε smartphone συσκευές.
Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του . Αν έχετε android συσκευή κατεβάστε το application (apk)

Υπεύθυνος καθηγητής:Μπουσίου Θεόδωρος

Δημιουργία Blog
Στα πλαίσια του μαθήματος Βασικές Υπηρεσίες Διαδικτύου οι μαθητές της B' Πληροφορικής 2012 -13 δημιούργησαν το blog του τομέα πληροφορικής.

(Ρωμύλος Χονδρογιωργάκης, Μάνος Σιφναίος)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Φωτεινή Δαμίγου

Εργασίες σχολικού έτους 2011-2012

Σχεδίαση Δικτυακού τόπου

Στα πλαίσια του μαθήματος Προγραμματιστικά Eργαλεία για το Διαδίκτυο σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε ο δικτυακός τόπος του 1ο ΕΠΑ.Λ. ΠΑΡΟΥ, από τους μαθητές της Β' Πληροφορικής 2011-12. Η σχεδίαση πραγματοποιήθηκε με χρήση των προγραμμάτων Photoshop και Dreamweaver .

Ομάδα μαθητών: Μοσχούλα Αμπού Αμάσα,Νικόλ Κρητικού,Μαριάννα Μακρυωνίτη,Λίνο Μούκα,Αρσεμόνα Τζάτζο

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αναστασοπούλου Ειρήνη

Σχεδίαση Λογοτύπου
Στα πλαίσια του μαθήματος Εφαρμογές Πολυμέσων, από τους μαθητές της Γ' Πληροφορικής 2010-11 σχεδιάστηκε το λογότυπο του 1ο ΕΠΑ.Λ. ΠΑΡΟΥ. Η σχεδίαση πραγματοποιήθηκε με χρήση του προγράμματος Photoshop.

Ομάδα μαθητών
: Βιτζιλέος Λ., Δρόσου Μ., Κορρέ Π., Μουρλάς Μ., Παντελαίος Γ., Τσαντουλής Π.

Υπεύθυνος καθηγητής: Σαρόγλου Μ

Δημιουργία Blog
Στα πλαίσια του μαθήματος Βασικές Υπηρεσίες Διαδικτύου οι μαθητές της B' Πληροφορικής 2011 -12 δημιούργησαν τα δικά τους blog.

blogs μαθητών:, , ,,

Κβαντικός Υπολογιστής
Στα πλαίσια του μαθήματος Βασικές Αρχές Ψηφιακής Τεχνολογίας οι μαθητές της B' Πληροφορικής 2011 -12 παρουσίασαν τον κβαντικό υπολογιστή.

Λειτουργικά συστήματα (MS-DOS , WINDOWS)
Στα πλαίσια του μαθήματος Λειτουργικά συστήματα οι μαθητές της B' Πληροφορικής 2011 -12 παρουσίασαν την εξέλιξη των λειτουργικών συστημάτων αντιστοιχίζοντας τις εντολές του MS-DOS , με αυτές των Windows.

Κατασκευή πρόσκλησης για το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι
Στo μάθημα εφαρμογές πληροφορικής σχεδιάστηκε με το Microsoft Word, πρόσκληση για το χριστουγεννιάτικο Παζάρι του πολιτιστικού συλλόγου Αρχιλόχου Πάρου.
, , , , , , ,

Κατασκευή Ημερολογίου
Στo μάθημα εφαρμογές πληροφορικής σχεδιάστηκε με το Microsoft Word ημερολόγιο για το 2012.
, ,

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία