Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Οικονομίας & Διοίκησης / Προφίλ Αποφοίτου

Ο επαγγελματικός τομέας Οικονομίας & Διοίκησης ανήκει στον κύκλο Υπηρεσιών των ΕΠΑ.Λ. και περιέχει τις εξής ειδικότητες:

• Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
  • Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων

Ο εν λόγω τομέας προσφέρει στους αποφοίτους του τη δυνατότητα να αναζητήσουν εργασία και να απασχοληθούν σε επαγγέλματα τα οποία εμφανίζουν αυξημένη ζήτηση καθώς θεωρούνται αιχμής στο σύγχρονο οικονομικό περιβάλλον. Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται ιδιαίτερα σε περιοχές με ανεπτυγμένες επιχειρηματικές και τουριστικές υποδομές, όπως η Πάρος. Πιο συγκεκριμένα:

Α) Υπάλληλοι Διοίκησης & Οικονομικών Υπηρεσιών

Περιγραφή

Οι πτυχιούχοι της ειδικότητας είναι σε θέση να ανταποκριθούν επαγγελματικά σε μια μεγάλη ποικιλία θέσεων εργασίας, με καθήκοντα και αρμοδιότητες όπως:

• Τήρηση λογιστικών βιβλίων Α΄ και Β΄ κατηγορίας
  • Συμμετοχή στη λειτουργία λογιστηρίου, με τη συγκέντρωση και τον έλεγχο όλων των στοιχείων που αφορούν στην οικονομική κατάσταση μιας επιχείρησης (προετοιμάζει δελτία πωλήσεων και τιμολόγια, διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες και εργασίες σχετικές με ασφαλιστικά ταμεία, παρακολουθεί την κίνηση των λογαριασμών πελατών, εισπράττει και εξοφλεί λογαριασμούς, κ.λπ.)
  • Αρχειοθέτηση εγγράφων, παροχή πληροφοριών από το τηλέφωνο και εξυπηρέτηση πελατών
  • Προετοιμασία και αποστολή επιστολών, δακτυλογράφηση και αρχειοθέτηση εγγράφων
  • Χειρισμό όλων των σύγχρονων μηχανών γραφείου οι οποίες είναι απαραίτητες για τη διεκπεραίωση των προαναφερθέντων καθηκόντων

Επαγγελματικές προοπτικές