Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Υγείας Πρόνοιας / Εργαστήρια

Το εργαστήριο στο τμήμα Βρεφ/μίας είναι ένας χώρος πειραματισμού και διεύρυνσης, προσιτός στούς μαθητές και εφοδιασμένος με τα κατάληλα υλικά. Οι μαθητές μπορούν να εργαστούν ατομικά αλλά και ομαδικά, ανάλογα με τις ανάγκες του εκάστοτε μαθήματος. Είναι απαραίτητο να εναλλάσονται και τα ερεθίσματα αλλά και οι τρόποι εργασίας για να υπάρχει ποικιλία και να διατηρείται το ενδιαφέρον των μαθητών ζωηρό. Ποιο συγκεκριμένα, οι δραστηριότητες που πραγματοποιούνται στα εργαστηριακά μαθήματα έχουν στόχο, απο τη μια πλευρά την ανάπτυξη της δημιουργικότητας των μαθητών/τριών ( εργαστήρια εικαστικών, αισθητικής, μουσικοκινητικής ) και απο την άλλη την ανάπτυξη της ικανότητας υλοποίησης βασικών κανόνων υγιεινής φροντίδας παιδιών από 0-6 ετών. Τέλος, στα πλαίσια των εργαστηρίων δίνεται η δυνατότητα στου μαθητές, μέσα από εκπαιδευτικές επισκέψεις σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς της ευρύτερης πςριοχής, να δουν από κοντά το ημερήσιο πρόγραμμα σ'ενα χώρο που πρόκειται να εγαστούν στο μέλλον.

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία