Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Δραστηριότητες/ Διαγωνισμοί/ Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

To Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιήθηκε στη Σύρο την Παρασκευή 28 Απριλίου 2017. Ο τομέας πληροφορικής παρουσίασε στο φεστιβάλ τα παρακάτω έργα:

Δημιουργία Παιχνιδιών στο περιβάλλον Greenfoot

Τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν στο ψηφιακό φεστιβάλ, δημιουργήθηκαν από τους πειραματισμούς των μαθητών μας στο προγραμματιστικό περιβάλλον του GreenFoot.

The hunter

, Θαλασσινός Σταύρος

Για να κινήσετε τη φιγούρα του κυνηγού, χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα A (αριστερά), D (δεξιά), S(κάτω), W (πάνω).

Για να πυροβολίσετε χρησιμοποιήστε το spacebar.

του παιχνιδιού σε GreenFoot.

Build to survive

, Κεχαγιάς Δημήτρης - Πιβοβάρζικ Πάτρικ

Ο ήρωας του παιχνιδού θα πρέπει να προλάβει να μαζέψει τα ξύλα και να χτίσει το καταφύγιο του, πριν τα ζόμπυ τον προλάβουν.

του παιχνιδιού σε GreenFoot.

Δημιουργία Ιστοτόπου

Μαθήτριες της B' τάξης του τομέα Πληροφορικής, στα πλαίσια του μαθήματος «Σχεδίαση και Ανάπτυξη Ιστοτόπων» ανέπτυξαν έναν ιστότοπο για τη μόδα. Πλοηγηθείτε στο διαδικτυακό τόπο και ενημερωθείτε για τα διαφορετικά στυλ ντυσίματος. Δείτε προτάσεις σχετικά με το πώς μπορείτε να φτιάξετε το στυλ σας!

, Μούκα Ελίνα - Μουρλά Ελένη

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία