Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Ηλεκτρολογίας / Εργασίες

Συνδεσμολογία κυκλώματος εναλλαγής ( αλε ρετουρ )

Η Γ' τάξη των Ηλεκτρολόγων του Επαλ Πάρου ( Σχ. έτος 2016 - 2017 ), οι ονομαζόμενοι electrodurex, σας παρουσιάζουν όσο πιο απλά γίνεται την συνδεσμολογία του κυκλώματος που όλοι έχουμε στα υπνοδωμάτια μας και ελέγχουμε το φωτιστικό του δωματίου μας από δυο σημεία.

Έξυπνα Φωτιστικά

Η Β΄τάξη των Ηλεκτρολόγων - Ηλεκτρονικών του Επαλ Πάρου ( σχολ. έτος 2016 - 2017 ), οι ονομαζόμενοι shockOfreta, σας παρουσιάζουν τις «έξυπνες» δημιουργίες τους. Με αρκετή φαντασία και ευρηματικότητα, οι shockOfreta, κατασκεύασαν επιτραπέζια φωτιστικά χρησιμοποιώντας κυρίως άχρηστα υλικά.

Σύνδεση Λαμπτήρα φθορισμού

Η Β΄ τάξη των Ηλεκτρολόγων του Επαλ Πάρου ( σχ. έτος 2015 - 2016 ), οι ονομαζόμενοι electrodurex, σας παρουσιάζουν όσο πιο απλά γίνεται την σύνδεση του λαμπτήρα φθορισμού.

Λογική Πύλη AND

Ένα εκπαιδευτικό βίντεο που έχει στόχο να εξηγήσει την λειτουργία της Λογικής Πύλης AND . Το βίντεο αυτό αποτελεί μια ομαδικοσυνεργατική προσέγγιση των μαθητών της Γ΄Τάξης των Ηλεκτρολόγων του Επαλ Πάρου ( Σχ. έτος 2014 - 2015 ) στο μάθημα των Συστημάτων Αυτοματισμού .

Εκκίνηση Λαμπτήρα Φθορισμού Χωρίς Starter

Οι ηλεκτρολόγοι της Β΄ Τάξης του ΕΠΑΛ Πάρου, σας παρουσιάζουν την εκκίνηση ( άναμμα ) ενός λαμπτήρα φθορισμού χωρίς starter ( εκκινητή )

Αυτόματος Υδραργυρικός Διακόπτης Σε Κλιμακοστάσιο

Οι ηλεκτρολόγοι της Β΄ τάξης του ΕΠΑΛ Πάρου, σας παρουσιάζουν την χρήση του αυτόματου υδραργυρικού διακόπτη σε κλιμακοστάσιο.

Λειτουργία Αυτόματου Υδραργυρικού Διακόπτη Κλιμακοστάσιου

Η Β΄ τάξη Ηλεκτρολόγων του ΕΠΑ.Λ. Πάρου σας παρουσιάζει την λειτουργία του αυτόματου υδραργυρικού διακόπτη κλμακοστασίου

Μαγνητική κάρτα

Στις παρακάτω πινακίδες βλέπουμε την κάτοψη ενός δωματίου που ο φωτισμός του και η τροφοδοσία του κλιματιστικού ενεργοποιούνται απο μια μαγνητική κάρτα.Τέτοια κυκλώματα συναντάμε συνήθως σε δωμάτια ξενοδοχείων και ο στόχος τους ειναι να περιορίσουν την σπατάλη της ηλεκτρικής ενέργειας. Τις πινακίδες αυτές κατασκεύασαν οι μαθητές της Γ΄τάξης ηλεκτρολόγων (2011-12): Αλμπουρέν Τετάου, Βιάζης Μάρκος, Μπερσάκου Αμαρίλντο, Μπραούσης Βασίλης, Σκιαδάς Στράτος, Σούλκο Ενέο.

Συρμάτωση τριφασικού πίνακα

Η συρμάτωση τριφασικού πίνακα πραγματοποιήθηκε από τη Β' τάξη ηλεκτρολόγων (2011- 12) και συγκεκριμένα από τους μαθητές: ΒΙΩΝΗ ΚΩΣΤΑ , ΦΡΑΓΚΟΥΛΗ ΑΓΓΕΛΟ , ΣΙΦΝΑΙΟ ΓΙΑΝΝΗ , ΣΑΡΡΗ ΜΑΘΙΟΥ.

Ρομποτικός Βραχίωνας

Ο ρομποτικός βραχίωνας kit συναρμολογήθηκε απο τους μαθητές της Γ΄τάξης ηλεκτρολόγων (2011-12) και συγκεριμένα απο τους: Αλμπουρέν Τετάου, Βιάζη Μάρκο, Μπερσάκου Αμαρίλντο, Μπραούση Βασίλη, Σκιαδά Στράτο, Σούλκο Ενέο.

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία