Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Ηλεκτρολογίας / Εργαστήρια

Εργαστήριο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων

Το εργαστήριο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων αποτελείται από «Δωμάτια» , όπου συναρμολογούμε ηλεκτρικά κυκλώματα τα οποία χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας . Ξεκινάμε με την σύνδεση ενός απλού λαμπτήρα και τον έλεγχό του από ένα απλό διακόπτη. Μαθαίνουμε την σύνδεση του «μαγικού» διακόπτη που βρίσκεται πάνω από το κρεβάτι μας ( κύκλωμα εναλλαγής ) και μας επιτρέπει να ελέγχουμε το φωτιστικό του δωματίου μας από δύο σημεία . Συνεχίζοντας την πορεία μας φτάνουμε στην «καρδιά» μιας ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, στην συναρμολόγηση μονοφασικού και τριφασικού πίνακα παροχής . Στόχος μας είναι ως απόφοιτοι να είστε ικανοί να κατασκευάζετε την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ενός σπιτιού

Εργαστήριο αυτοματισμών

Τι είναι αυτοματισμός ; Αυτοματισμός είναι η επιστήμη του «ελέγχου» , είναι μια διαδικασία από «βήματα» που εκτελούνται αυτόματα, όταν κάποιο «ερέθισμα» δώσει την εντολή . Αυτοματισμός είναι ένα φωτοκύτταρο που δίνει εντολή να «ανάψει» μια λάμπα όταν νυχτώνει, ένα σύστημα που με το «πάτημα» ενός μπουτόν κλείνει τα εξωτερικά ρολά των παραθύρων , ο συναγερμός ενός σπιτιού .

Στο εργαστήριο Αυτοματισμών μαθαίνουμε τι είναι ο αυτοματισμός ξεκινώντας με τον κλασικό αυτοματισμό ( έλεγχος κινητήρων με ηλεκτρονόμους ) και καταλήγουμε στον προγραμματισμό των P . L . C ( προγραμματιζόμενοι λογικοί ελεγκτές ) με λογικές πύλες ( ψηφιακή λογική. Το πεδίο των αυτοματισμών είναι ανεξάντλητο σε εφαρμογές .

Στόχος μας είναι ως απόφοιτοι να είστε ικανοί να σχεδιάζετε και να υλοποιείτε ένα αυτόματο σύστημα .

Εργαστήριο Ηλεκτρικών Μετρήσεων

Μπορούμε να μετρήσουμε τάση ( volt ) από ένα λεμόνι ή μια πατάτα ; Μπορούμε να ανάψουμε ένα λαμπάκι με λεμόνια ή πατάτες ;
Το εργαστήριο των ηλεκτρικών μετρήσεων αποτελεί το πρακτικό «κομμάτι» της ηλεκτροτεχνίας και η ηλεκτροτεχνία το θεμέλιο  της ηλεκτρολογίας .
Στους πάγκους των ηλεκτρικών μετρήσεων μαθαίνουμε να μετράμε την τάση, το ρεύμα με αναλογικά και ψηφιακά βολτόμετρα, αμπερόμετρα, να  συνδέουμε αντιστάσεις σε σειρά και παράλληλα, να «βλέπουμε» την τάση και να την μετράμε μέσα από παλμογράφο . Στόχος μας είναι ως απόφοιτοι να έχετε κατανοήσει τις βασικές αρχές της ηλεκτροτεχνίας και να είστε ικανοί να λαμβάνετε σωστές ηλεκτρικές μετρήσεις έτσι ώστε να μπορείτε να πιστοποιείτε μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση .

Εργαστήριο Ηλεκτρικών Συστημάτων Αυτοκινήτου

Θα μπορούσε ένα αυτοκίνητο να λειτουργήσει χωρίς μίζα, μπαταρία, δυναμό; Το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου είναι εξίσου σημαντικό όσο και τα μηχανικά του μέρη .

Στο εργαστήριο Ηλεκτρικών Συστημάτων Αυτοκινήτου οι μαθητές του τομέα Οχημάτων μαθαίνουν τις βασικές αρχές της ηλεκτρολογίας ( μετρήσεις, αντιστάσεις , νόμος του ohm ) , τα ηλεκτρικά κυκλώματα του αυτοκινήτου καθώς και την τεχνολογία ελέγχου και διαγνώσεων μέσα από εκπαιδευτικές πινακίδες που αναλύουν κάθε επιμέρους σύστημα του αυτοκινήτου . Στόχος μας είναι ως απόφοιτοι να είστε ικανοί να ελέγχετε και να επισκευάζετε οποιαδήποτε ηλεκτρολογική βλάβη σε ένα αυτοκίνητο .

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία