Αρχική Πρόγραμμα Νέα Επικοινωνία

Αρχική / Δραστηριότητες / Θεατρική παράσταση

Η θεατρική ομάδα του σχολείου θα παρουσιάσει στις 8 Μαΐου του 2012, στη πολιτιστική αίθουσα του Αρχιλόχου στην Παροικιά τη θεατρική παράσταση

"Κλάξον τρομπέτες και πλάκες" του Ντάριο Φο.

Ο Ντάριο Φο, που τιμήθηκε με το βραβείο Νόμπελ  Λογοτεχνίας,  έγραψε την καυστική αυτή σάτιρα, το 1980 λίγο μετά τη δολοφονία του πρωθυπουργού της Ιταλίας Άλντο Μόρο από τις ερυθρές ταξιαρχίες.
Σχολιάζοντας με το δικό του τρόπο το κλίμα τρομοκρατίας από το οποίο σπαραζόταν τότε τη χώρα,  ο Ν. Φο, μπλέκει σε μια απίστευτα κωμικοτραγική υπόθεση έναν αφελή εργάτη της αυτοκινητοβιομηχανίας ΦΙΑΤ,  με τον κυνικό και παντοδύναμο αφεντικό του, τον Ανιέλι, γνωστό και ως «ο δικηγόρος». Ο Ανιέλι διαδραμάτιζε για δεκαετίες έναν κυρίαρχο ρόλο στην εσωτερική και εξωτερική ζωή της Ιταλίας, που δε μπορούσε να αφήσει ασυγκίνητο τον ευαισθητοποιημένο σε πολιτικά  και κοινωνικοοικονομικά ζητήματα καλλιτέχνη .

Τους ρόλους ερμηνεύουν οι μαθητές:

Αντόνιο  Μαρία Καλαργύρου
Ανιέλι

Μαρία Καλαργύρου

Ψυχίατρος Ελεωνόρα Χρονάκη
Μυστικός Αστυνομικός

Ματούλα Γκρόζου

Ανακριτής Γιώργος Καπούτσος
Σύζυγος

Ελένη & Νάση Τσουνάκη

Ερωμένη

Τζοάνα Πρέτσι

Νοσοκόμα Άννα Ρούσου

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: ΘΕΑΤΡΙΚΗ 0ΜΑΔΑ ΕΠΑΛ ΠΑΡΟΥ
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΦΩΤΙΣΜΟΥ - ΗΧΟΥ: Φώτης Παναγιωτόπουλος
ΣΚΗΝΙΚΑ: Τμήμα Οχημάτων και Μηχανολόγων ΕΠΑΛ ΠΑΡΟΥ, Κέντρο Υγείας Πάρου
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ: Νατάσσα Κοντζανάκη, Κουτσάγια Μαρία, Μήτσιου Νίκη

Το έργο παραμένει επίκαιρο 30 χρόνια μετά, αφού η διαφθορά και η αυθαιρεσία  της εξουσίας, η εκμετάλλευση  των εργαζομένων και η συγκάλυψη πολιτικών εγκλημάτων συνεχίζεται και εντείνεται στις μέρες μας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Ευχαριστούμε πρώτα τα παιδιά , που χάρη στην επιμονή και τις τεράστιες προσπάθειες τους στήθηκε η παράσταση. Τον Διευθυντή και το σύλλογο των καθηγητών που στήριξαν  αυτή την προσπάθεια  με την κατανόηση που έδειξαν.

Αρχική Σχολείο Πρόγραμμα Δραστηριότητες Φωτογραφίες Νέα Επικοινωνία